Zelený zákal. ako spoznať chorobu, ktorá kradne zrak – primar.sme.sk kansas university tuition out of state

BRATISLAVA. Môže sa objaviť u kohokoľvek, od batoliat až po seniorov. Glaukóm, zvaný aj zelený zákal, neprezrádzajú symptómy, a preto si pacienti uvedomia riziká až vo chvíli, keď býva neskoro. Prečítajte si tiež: ako vyzerá svet ak sa naň pozeráte cez choré oči?

„ak si pacient všimne, že má poruchu videnia, napríklad nevidí na schody, alebo zboku idúce auto, vtedy ide už o veľmi vážny prejav,“ hovorí prezidentka slovenskej glaukómovej spoločnosti erika vodrážková.

„zrakový nerv nemá schopnosť obnovy,“ vysvetľuje vodrážková. Strata zraku je preto postupná a nemožno ju zvrátiť. A keďže glaukóm zatiaľ nemožno vyliečiť, je dôležité zachytiť ho včas.

Spôsobuje ho zvýšenie vnútroočného tlaku, ktorý spomaľuje odtok komorového moku z prednej očnej komory.

Býva často bez príznakov, a preto sa zväčša odhalí až v pokročilom štádiu.Hovorí očná lekárka

Glaukóm so zatvoreným uhlom vzniká zúžením uhla medzi dúhovkou a rohovkou, v dôsledku čoho komorový mok ťažko odteká a náhle sa zvyšuje tlak v oku.

Pri tomto type glaukómu môže pacient cítiť bolesť hlavy, očí, pocit na vracanie, vidieť v noci dúhové kruhy okolo svetiel a môže mať tiež rozmazané videnie. Keďže nevoľnosť si so zrakom spája málokto, pacienti si zvyknú príznak zamieňať s tráviacimi ťažkosťami. Komu hrozí glaukóm

„veľkú pozornosť by mal svojmu zdravotnému stavu venovať každý, kto má glaukóm v rodine,“ hovorí očná lekárka s tým, že riziko výskytu je v dôsledku dedičnosti až 9-krát vyššie.

Pravidelné kontroly by u očného lekára mali podstupovať aj krátkozrakí ľudia, pacienti so zvýšeným vnútroočným tlakom, nízkym systémovým tlakom, či ľudia s tenkou rohovkou.

„veľmi veľa mladých ľudí podstúpilo laserovú korekciu zraku.Hovorí očná je to skupina, ktorá nám teraz tiež vyskakuje ako riziková,“ hovorí vodrážková, ktorá pôsobí ako primárka očného oddelenia nemocnice cyrila a metoda v bratislave.

Problém spočíva nielen v tom, že operovaným pacientom sa obtiažne meria vnútroočný tlak. Rizikovou skupinou sú aj preto, že pred operáciou bývali krátkozrakí a zároveň v poopereačnom období dlhodobo užívali kortikosteroidnú liečbu.

Zrak je ohrozený aj u pacientov trpiacich cievnymi ochoreniami, cukrovkou, ťažkými zápalmi očí, alebo sú po vážnom úraze oka. Meranie vnútroočného tlaku

Aj pri bežnom očnom vyšetrení môže lekár objaviť podozrivé príznaky. Avšak vyslovenie diagnózy glaukómu si vyžaduje väčšinou kompletné očné vyšetrenie počas niekoľkých návštev očného lekára.

U pacientov s podozrením na toto ochorenie je nutné okrem sledovania vnútroočného tlaku vyšetriť zrakový nerv, zorné pole pomocou perimetrického vyšetrenia a urobiť ďalšie špecializované vyšetrenia alebo testy, ktorých postupnosť navrhne očný lekár.Hovorí očná prečítajte si tiež: ako vidia nevidiaci? Najťažšie je predstaviť si hĺbku

Základným rizikovým faktorom pre vznik glaukómu a zároveň kľúčovým signálom, že s očami niečo nie je v poriadku, je však zvýšený vnútroočný tlak.

„vyšetrenie tonometrom trvá len niekoľko minút, je bezbolestné a spočíva v tom, že sa do oka fúkne vzduch.“ primárka ho odporúča každému od 40. Roku života aspoň raz za tri roky, pri rizikových pacientoch ešte častejšie.

„nie vždy sa dá vyšetrenie urobiť v potrebnom rozsahu. Ambulantný lekár preto môže pacienta poslať na špecializované pracovisko,“ vysvetľuje odborníčka.

Vďaka včasnej diagnostike problému môžu pacienti predísť alebo minimálne oddialiť trvalé poškodenie zraku, ktoré glaukóm spôsobuje. Bezplatné merania očného tlaku možno absolvovať aj počas svetového týždňa galukómu. Liečba glaukómu

hovorí očná lekárka

Liečenie však trvá celý život, výber metódy závisí od viacerých faktorov, a preto sa u každého pacienta volí individuálne. K dispozícii sú tri možnosti – očné kvapky, laser, alebo operácia.

• laser je rovnako efektívny ako očné kvapky. Predstavuje jednoduchú, rýchlu a trochu bolestivú metódu, ako dostať očný tlak pod kontrolu. U niektorých pacientov môžu účinky zákroku pretrvať až päť rokov.

• operácie väčšinou podstupujú pacienti s ťažším štádiom zeleného zákalu. Pri operácii, ktorá sa robieva v lokálnej narkóze, sa vytvorí umelý odtok pre komorový mok.

• po nakvapkaní si po dobu 1 minúty ukazovákmi mierne zatlačíme na vnútorný kútik oka tak, aby nedošlo k vstrebávaniu kvapiek sliznicou nosohltana, čím sa znížia možné celkové nežiaduce vedľajšie účinky liečby.

Keď lekár pacientovi diagnostikuje glaukóm, musí rátať s častejšími návštevami ordinácie.Hovorí očná lekárka očný lekár bude zrak kontrolovať na týždennej či mesačnej báze, až kým sa očný tlak nedostane pod kontrolu.

„V mojej praxi nie je raritou, že pacient, ktorý si posunul prehliadku o dva mesiace neskôr, tvrdí, že mu kvapky vystačili. To ale pri správnom postupe nie je možné,“ hovorí očná lekárka.

Slováci v nezodpovednom prístupe v liečbe glaukómu nie sú raritou. Podobnú situáciu podľa vodrážkovej ukázali aj prieskumy v nemecku. Približne tretina diagnostikovaných pacientov si kvapky ani len nevyzdvihla z lekární.